Aeroklub Trnava

ČINNOSŤ KLUBU

Činnosť aeroklubu

Trnavský aeroklub sa už sedem desaťročí zameriava na rozvoj takmer všetkých oblastí športového letectva.
Jeho cieľom je v podmienkach trhovej ekonomiky poskytnúť možnosť športového lietania čo najširším vrstvám záujemcov. Preto funguje ako neziskové občianske združenie. V Aeroklube Trnava máte možnosť absolvovať letecký výcvik na preukaz súkromného pilota motorových lietadiel, alebo dostupnejší výcvik pilota vetroňov. Okrem toho aeroklub ponúka rôzne možnosti rozšírenia Vašich jestvujúcich oprávnení.
Členovia aeroklubu majú možnosť využívať jeho lietadlá a tí najlepší sa zúčastňujú na celoslovenských i medzinárodných leteckých súťažiach.


Letecký výcvik

PILOT VETROŇA (Licencia GLD)

Z hľadiska nárokov na financie, vek, alebo zdravie uchádzača ide jednoznačne o najdostupnejší výcvik.
Najmladší žiaci môžu začať lietať už v tom roku, v ktorom dovŕšia vek 15 rokov. Teda ak máš 15 rokov na Silvestra, tento rok už môžeš lietať. Pred praktickou fázou výcviku musíš absolvovať zdravotnú prehliadku 2. triedy u povereného leteckého lekára a teoretické školenie spojené s preskúšaním. Na takom to teoretickom školení sa oboznámiš s princípmi letu (mechanikou a aerodynamikou), leteckou meteorológiou, konštrukciou a ovládaním lietadla, základmi navigácie a inými predmetmi dôležitými pre zvládnutie lietania. Teoretická príprava je v rozsahu 40 hodín. Neskôr si overíš znalosti z rádiotelefónie, keď na telekomunikačnom úrade úspešne zložíš skúšky pre získanie osvedčenia rádiotelefonistu. Po úspešnej skúške máš právo si sadnúť do kabíny a začať praktický výcvik. Ten sa koná pod dohľadom inštruktorov na lietadle typu L-23 Super Blaník.

Stručne o priebehu výcviku

Po zoznamovacom lete ťa inštruktor naučí udržiavanie priamočiareho letu a správne vedenie zákrut.
Po nich sa pustíte do lietania okruhov, teda letov so všetkým, čo ku nim patrí. Naučíš sa samostatne vzlietnuť, previesť let a bezpečne pristáť. Nasleduje riešenie mimoriadnych prípadov za letu (simulované závady) a nácvik pádov a vývrtiek. Po ich zvládnutí ťa preskúša inšpektor a ak uspeješ, povolí ti tvoj prvý sólo let. Viac sa dozvieš priamo od nás.

Cena

Je jednou z najčastejšie kladených otázok, no nedá sa na ňu presne odpovedať. Najdôležitejšou časťou výcviku je, samozrejme, lietanie. Platí sa za počet letových hodín a každý žiak postupuje individuálne. Postup do ďalšej výcvikovej úlohy vždy záleží na zvážení inštruktora a preto kým jeden žiak "sfúkne" základy lietania ako nič, iný potrebuje odlietať viac hodín.

Práve počet nalietaných hodín dokáže s cenou výcviku významne pohnúť. Pre informáciu, u nás sa výcvik lieta podľa aerovlekovej osnovy.

Záujemcovia, píšte na aktrnava  (at) aktrnava.sk


Veľmi poučné čítanie z Aeroklubu Holíč

Základy správania sa nových žiakov na letisku = Itinerár žiaka

Pekné čítanie :)


Back to Top